Salacgrīva

Pilsēta Salacgrīva ir viena no Latvijas mazpilsētām. Tā atrodas Latvijas ziemeļu daļā, Vidzemē, blakus ir upe Salaca. Salacgrīva ir 104 km no Latvijas galvaspilsētas Rīgas, taču 10 km attālumā ir jau Latvijas kaimiņvalsts Igaunijas robeža. Atrodoties ne tikai upes, bet arī jūras krastā, pilsēta ir apveltīta ar skaistu dabu, neaizmirstamiem jūras krasta veidojumiem, upes līkločiem, kā arī Latvijai tika raksturīgā dabas skaistuma daudzveidību.

Salacgrīva savas pilsētas tiesība ieguva tikai 1928. gadā, taču tā zināma jau kopš 13.gadsimta, kad pirmo reizi Indriķa hronikās tika minēts Salacas vārds. Tā kā pati pilsēta atrodas upes krastā un arī tai blakus ir Baltijas jūra, tad viens no galvenajiem iztikas avotiem vienmēr ir bijis kuģniecība un zvejniecība. Tomēr svarīgu lomu ieņēma arī koku un linu eksports. Galvenās sadarbības pilsētas bija Rīga un Pērnava, kas atrodas Igaunijā. Kuģniecības otrais uzplaukums sākās pēc Salacas ostas pabeigšanas, kas bija 19.gs. beigās.

Pirms Salacgrīva ieguva savu vārds, tā tika dēvēta par Salis (viens no Salacgrīvas ciemiem). Tomēr bīskaps Alberts, uzturoties Livonijas teritorijā un mēģinot pievērst letu pagānus kristietībai, 13.gs. sākumā uzcēla Salacgrīvas pili un vairākas baznīcas. Laika gaitā pilsētas apmēri auga, taču Salacgrīvu jeb vēl tajā laikā dēvēto Salacu vai Salis piemeklēja gan kari, gan mēra epidēmijas, kas pilsētu nopostīja līdz pat pašiem pamatiem. Tomēr, neraugoties uz dažādām postažām, kas piemeklēja Salacgrīvu, pilsēta ir spējusi atkopties.

Pilsēta Salacgrīva savu kultūras uzplaukumu piedzīvoja 19.gs, kad tika atvērtas vairākas skolas, bibliotēkas, saviesīgās biedrības uz citas pilsētas attīstībai nozīmīgas ēkas. Mūsdienās pilsēta ieguvusi plašāku slavu un popularitāti tieši pateicoties dažādiem pasākumiem, piemēram, viens no zināmākajiem festivāliem, kas notiek Salacgrīvā, ir Positivus festivāls. Tāpat notiek arī Zvejnieksvētki. Positivus festivāls jau vairākus gadus pulcē vairākus tūkstošus ne tikai Latvijas, bet arī citas pasaules valstu iedzīvotājus. Pasākuma organizatori piedāvā festivāla apmeklētājiem vairāku dienu garumā izbaudīt kvalitatīvu mūziķu uzstāšanos uz vairākām skatuvēm. Festivāla apmeklētājus priecē ne tikai pašmāju mākslinieki, bet arī ļoti daudzi ārzemju mūziķi, kas guvuši slavu jau visā pasaulē. Ikvienam ir iespēja piedalīties arī dažādos pasākumos un aktivitātēs, ko apmeklētājiem piedāvā festivāla organizatori. Tā kā pasākums norisinās vairākas dienas, tad iespējams ir palikt telšu pilsētiņā, izbaudot ikkatru pasākuma minūti.

Arī Zvejnieksvētki un vēl citi pasākumi, kas notiek Salacgrīvas pilsētā, ļauj ikvienam Salacgrīvas, kā arī citas Latvijas vietas iedzīvotājam izbaudīt ko vien sirds kāro. Lai gan pilsētas vēsture sākas jau 13.gs, tomēr pilsētas svētki Salacgrīvā norisinājās pirmo reizi vien 2004.gada augustā. Salīdzinoši nesen tika atjaunota arī Salacgrīvas osta.

Salacgrīva ir skaista Ziemeļlatvijas mazpilsēta, kas ikvienam šī pilsētas apmeklētājam piedāvā dažādas iespējas – iespējams izbaudīt dabas takas, velo tūrisma piedāvājumus, tāpat lielu popularitāti ieguvusi laivu noma, kas ļauj tūristiem ceļot pa Salacas ūdeņiem. Iespējams aplūkot arī dažādus muzejus, piemēram, Salacgrīvas muzeju “Zutiņš murdā”. Plašas iespējas ir svinēt arī dažādus svētkus, piemēram, Salacgrīvas pilsētas kultūras pārstāvji piedāvā īpašu izklaides programmu tieši jaunlaulātajiem.

Comments are closed.